3 maja w całym kraju Msze św. za Ojczyznę

W przypadające dziś Święto Narodowe 3 Maja oraz uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w całej Polsce odprawione zostaną Msze święte w intencji Ojczyzny. Trzeciomajowe uroczystości Polacy upamiętnią także m.in. defiladami kompanii honorowych, śpiewaniem pieśni patriotycznych i parafialnymi festynami rodzinnymi.

Kościół katolicki w Polsce obchodzi 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Główne obchody uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski odbywają się co roku na Jasnej Górze z udziałem polskich biskupów. W tym roku o godz. 11.00 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. On też wygłosi homilię.

Podczas Mszy św. zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej, będzie również możliwość przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Na zakończenie uroczystości zebrani wysłuchają koncertu poświęconego Maryi w wykonaniu zespołu „Guadalupe” z Lublina. Eucharystię poprzedzi modlitwa za Ojczyznę prowadzona przez Jana Budziaszka ze świadectwami o. Melchiora Królika i zespołu „Guadalupe”.

Tegoroczne święto Królowej Polski będzie kolejnym ważnym etapem w przeżywaniu jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Uroczystość obchodzona będzie pod hasłem: „Korona modlitwy dla Królowej Polski”.

– Jasna Góra jest tym sanktuarium, w którym spotyka się to, co narodowe, to co społeczne, z tym co duchowe, co religijne. Nie oddzielamy życia społeczno-politycznego od tego miejsca. Przynosimy to co jest naszą radością i bolączką. Z troską przynosimy Matce Bożej naszą Ojczyznę i do tej wspólnej modlitwy pełnej troski, ale i zaufania Bogu zapraszam 3 maja, w dniu Królowej Polski – powiedział KAI o. Marian Waligóra, przeor jasnogórskiego klasztoru paulinów.

Tradycyjnie 3 maja Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane będą w całej Polsce.

W katedrze na Wawelu uroczystą Msze świętą w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W Gdańsku Mszy świętej w intencji Ojczyzny o godz. 12.00 w bazylice mariackiej przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. „W tegoroczną modlitwę w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wpisuje się pierwsza rocznica śmierci śp. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, którego będziemy polecać miłosiernemu Bogu” – czytamy w zapraszającym na uroczystości komunikacie gdańskiej kurii metropolitalnej.

O godz. 11.00 w archikatedrze białostockiej zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego. Dalsza część uroczystości patriotycznych odbędzie się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

W Poznaniu Msza św. z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja o godz. 10.30 przewodniczyć będzie w bazylice kolegiackiej (farze) biskup pomocnicy poznański Damian Bryl.

Wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Olsztynie rozpocznie o godz. 10.00 Msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice konkatedralnej św. Jakuba. Następnie planowany jest uroczysty przemarsz ulicami miasta, a potem uroczystości na Placu Konsulatu Polskiego przy kolumnie Orła Białego z udziałem kompanii honorowych, służb mundurowych, harcerzy i organizacji kombatanckich. W programie m.in. wystąpienia okolicznościowe i Apel Pamięci.

W Święto Narodowe 3 maja W łódzkiej katedrze o godz. 9.30 odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem bp. Adama Lepy. Następnie o godz. 10.45 rozpocznie się część oficjalna pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza – z apelem pamięci, salwą honorową, przemówieniem wojewody Zbigniewa Raua i defiladą kompanii honorowych.

Trzeciomajowe uroczystości Polacy upamiętnią także w inny sposób. Kościół rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie jako organizator cyklu koncertów pn. „Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim” zaprasza 3 maja o godz. 19.00 na Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych „Dla Niepodległej”. Wykonawcą pieśni będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Majdan Grabina z gminy Zakrzówek.

Na III Festyn Rodzinny „Dziękuję za miłość” zaprasza Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie. W programie Msza św. w południe, a po niej szereg atrakcji dla dzieci i rodziców, w tym konkursy, loteria fantowa i koncerty muzyczne. Dochód z festynu będzie przeznaczony na wyjazdy kolonijne dla dzieci.

lk / Warszawa (KAI)

Powiązane zdjęcia:

Możesz również polubić…

Pasek dostępności