Z dziejów parafii

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Leśnicach ustanowiona 1 lipca 1993 roku.

Parafia została wydzielona dekretem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi z parafii macierzystej Św. Maksymiliana Kolbego w Lęborku i obejmuje miejscowości: Leśnice, Dziechlino i Pogorzelice.

 

Miejscowości parafii:

Leśnice (kaszub.: Lesnice, niem.: Lischnitz) – osada kaszubska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Nowa Wieś Lęborska na trasie linii kolejowej Gdańsk – Stargard Szczeciński, z przystankiem kolejowym Leśnice i w pobliżu drogi krajowej nr 6. Wieś w 2010 roku została sołectwem. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do  województwa słupskiego. Liczba ludności – 592 osoby (stan na 31.12.2008r.). (za Wikipedią)

Pogorzelice (kaszb.: Pogorzelëce, niem.: Langeböse) – stara wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Nowa Wieś Lęborska w Pradolinie Łeby na trasie linii kolejowej Gdańsk – Stargard Szczeciński, ze stacją Pogorzelice i przy drodze krajowej nr 6. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego. Liczba ludności – 447 osób (stan na 31.12.2008r.). (za Wikipedią)

Dziechlino (kaszb.: Dzechlëno, niem.: Dzechlin lub Ober-Lischnitz) – stara wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Nowa Wieś Lęborska na obszarze kompleksu leśnego Puszczy Kaszubskiej. Wieś jest siedzibą sołectwa Dziechlino, w którego skład wchodzą również miejscowości Leśnice, Rybki, Małoszyce, Bąkowo i Piaskowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego. Liczba ludności – 111 osób (stan na 31.12.2008r.). (za Wikipedią)

 

Kościół parafialny w Leśnicach

Neogotycki kościół zbudowano w 1910 roku i odbudowano w 1969 roku (po pożarze w 1968 roku). Przy okazji odbudowy kościół nieco podwyższono. Został on zbudowany z cegły i betonu: orientowany; dach dwuspadowy, kryty dachówką, sufit sklepiony, betonowy, prezbiterium wyodrębnione i zakończone wielobocznie, od zachodu dobudowano do nawy ceglano-betonową wieżę zakończoną cebulastą kopułą (krytą blachą) i krzyżem, otwór wejściowy i okna zakończono ostrym łukiem, chór wsparto na ścianie działowej, nowy wystrój prezbiterium, ozdobna krata w ścianie dzielącej zakrystię od prezbiterium.

W maju 2007 roku wybudowano kamienny ołtarz, ambonę i wyłożono kamienne płytki w prezbiterium. 26 maja 2008 odbyło się uroczyste poświecenie kościoła i ołtarza przez Biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę (w GALERII możemy zobaczyć materiały fotograficzne z tej uroczystości).

Dekret

Filmy z uroczystości poświęcenia:

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

W roku 2014 na skutek starań Proboszcza Parafii ks. Antoniego Firmantego i przy wsparciu wiernych kościół uzyskał całkowicie nowy dach (nowa konstrukcja dachowa oraz pokrycie dachówką).

 

Kościół filialny w Pogorzelicach

Na starych fundamentach rozebranego kościoła poewangelickiego w Pogorzelicach, w latach 1989-1991, ks. Henryk Kaźmierczak – proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Lęborku, wybudował kościół filialny pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca, który został poświęcony dnia 14 października 1990 roku przez Biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Ignacego Jeża. W latach 1993-2000 nowa świątynia została wyposażona, a otoczenie uporządkowano i utwardzono.
Ułożono nowe schody do kościoła. Planowany jest poważny remont świątyni, ponieważ mury nie zostały związane górnym wieńcem.
W roku 2013 pęknięcia ścian i pasów nadokiennych wzmocniono klamrami (spinkami) stalowymi oraz wkuto nadproża żelbetonowe.

 

Plebania w Leśnicach

Parafia posiada plebanię, zakupioną aktem notarialnym z dnia 14 października 2003 roku od Nadleśnictwa w Lęborku z budynkiem gospodarczym i działką o powierzchni 1739 m2. Do budynku plebanii dobudowano w 2006 roku biuro parafialne.

Powiązane zdjęcia:

Pasek dostępności