Zaprezentowano nowy, ekologiczny podręcznik do nauki religii

Mobbing, rasizm, prawa człowieka – tym razem to nie zagadnienia podjęte w broszurze organizacji równościowej wspieranej przez ONZ, lecz na kartach nowego podręcznika do nauczania… religii pt. „Dzieci, los Ziemi leży w Waszych rękach”.

W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprezentowano w sobotę nowy podręcznik do nauczania religii pt. „Dzieci, los Ziemi leży w Waszych rękach”. W treść książki zostało wpisane nauczanie papieża Franciszka zawarte w encyklice „Laudato si”.

Powstała w Peru książka autorstwa o. Juana Goicochea w znacznej mierze oparta jest o treści zaczerpnięte z encykliki „Laudato si”. Podejmuje problemy ekologii, sprawiedliwości i ochrony stworzenia. Nad polską wersją językową czuwał ks. Robert Kaczmarek, wizytator katechetyczny w archidiecezji katowickiej wraz z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego. – Podjęliśmy się tłumaczenia, ponieważ potrzeba takiej refleksji ekologicznej – uważa ks. Kaczmarek, który wraz ze swoimi uczniami przełożył książkę z języka niemieckiego.

Przede wszystkim chciałem służyć dzieciom, które gromadziły się w mojej parafii, szukałem czy nie ma takiego podręcznika, a skoro nie spotkałem, to sam napisałem, żeby służył dzieciom, żeby je edukował – mówi o książce jej autor.

Na prezentacji podręcznika był także obecny metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który podzielił się swoim doświadczeniem zdobytym w krajach, w których książka powstawała. – Bliska mi jest zarówno Austria, jak i Peru – mówił abp Skworc. – Cieszę się, że dzisiaj reprezentacji tych państw mogę się tutaj dzisiaj spotkać, w tej wspólnej sprawie, jaką jest ekologia. Jest to nasza wspólna sprawa, sprawa wszystkich narodów. Chciałbym podziękować wam za to, że tej sprawie dajecie swoje serce – dodał hierarcha.

Ksiądz Kaczmarek podkreśla, że są w tej pozycji rozdziały mówiące o człowieku, jako tym, który jest w centrum świata przyrody. Podkreśla, że podręcznik podejmuje zagadnienia, które są dzisiaj bardzo istotne. Wśród nich wymienia: mobbing, rasizm czy prawa człowieka.

Podręcznik skierowany jest do uczniów klas szkół podstawowych. Jak deklarują wydawcy, dotyczy tematów związanych z człowiekiem i ekologią w świetle nauczania Kościoła. Pierwsze egzemplarze trafią do rąk dzieci i młodzieży już w najbliższy poniedziałek, 19 lutego. Obecnie książka jest wydrukowana w 5 tysiącach egzemplarzy.

 

 

Źródło: KAI

Powiązane zdjęcia:

Możesz również polubić…

Pasek dostępności