Złoty Kodeks Gnieźnieński

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowano najnowsze opracowanie naukowe Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego Codex Aureus Gnesnensis. To jeden z najcenniejszych rękopisów średniowiecznych w Polsce i w Europie. Publikacja jest wydaniem fototypicznym wzbogaconym o transkrypcję i tłumaczenie oryginalnego tekstu.

Albumowe wydanie „Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego” zaprezentował dyrektor gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego ks. Michał Sołomieniuk oraz wydawca, redaktor naczelny „Wydawnictwa M” Piotr Słabek. W wydarzeniu udział wzięli również abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Bp Artur Miziński podkreślił, że „Złoty Kodeks Gnieźnieńskiego” to wyjątkowy dokument potwierdzający przynależność Polski do wspólnoty państw chrześcijańskich. – Dzięki tej publikacji mamy możliwość sięgnięcia do korzeni, powrotu do źródeł, odkrywania piękna chrześcijaństwa i wpływu religii chrześcijańskiej na kształtowanie się Polski jako państwa chrześcijańskiego – powiedział Sekretarz Generalny KEP.

Prymas Polski przypomniał, że Kodeks w swojej tradycji służył przede wszystkim jako księga liturgiczna, która towarzyszyła niejednej koronacji królewskiej w Gnieźnie i w Krakowie.
Powinniśmy się cieszyć, że księga zachowała się w tak dobrym stanie – stwierdził ks. Michał Sołomieniuk. Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie zaakcentował, że w 2014 roku Kodeks został wpisany na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”.
To dzieło jest świadectwem mądrości naszych praojców, świadectwem życia w rodzinie narodów chrześcijańskich – powiedział Piotr Słabek. Redaktor naczelny „Wydawnictwa M” podkreślił również, że trwają prace nad stworzeniem faksymile Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego.
To ogromna karta historii i wiary waszego narodu – podsumował nuncjusz apostolski w Polsceabp Salvatore Pennacchio.

Naukowe opracowanie Złotego Kodeksu Codex Aureus Gnesnensis stanowi podsumowanie dotychczasowych prac badawczych nad tym cennym zabytkiem. Będzie ono dostępne podczas Targów Wydawnictw Katolickich, które odbędą się od 30 marca do 2 kwietnia w Arkadach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Oryginał Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego, po kilkuletnich pracach renowacyjnych, będzie można obejrzeć 24 kwietnia w Gnieźnie, podczas wernisażu zorganizowanemu przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Archiwum Diecezjalnym w Gnieźnie.

***
Złoty Kodeks Gnieźnieński został wykonany najprawdopodobniej w czeskim, niewykluczone, że praskim, warsztacie miniatorskim, który ukształtował się i rozwinął w drugiej połowie XI stulecia pod wpływem ośrodka malarstwa książkowego w Ratyzbonie. Jest jednym z czterech istniejących do dziś kodeksów, tworzących jednolitą grupę, noszącą znamię tego samego skryptorium. Zawiera 24 całostronicowe iluminacje przedstawiające głównie sceny z życia i męki Chrystusa. Zdobią go również przepiękne romańskie inicjały.

KAI/BPKEP

Powiązane zdjęcia:

Możesz również polubić…

Pasek dostępności