Wielki Post 2023

„Jakże często w popiele gorszących ludzkich słabości, u bram piekła kryje się diament szlachetnego serca, jak skarb w glinianych naczyniach”

ks. Jan Twardowski

          I minął kolejny rok naszego życia, choć tym razem nie odmierzany kartką kalendarza, ale czasem zbawienia.

          Rozpoczynamy Wielki Post. Środa Popielcowa, znowu odrobina popiołu spada na nasze głowy (oby nie czapki), ukazując nam przemijalność, kruchość naszego życia, a jednocześnie zachęcając nas do nawrócenia i pokuty, by spojrzeć na swoje życie duchowe i religijne. 40 dni pracy przed Tobą i przede mną. Dni nocy długich, naznaczonych pracą nad sobą, gdzie postanowienia wielkopostne błahe, może śmieszne, wybierane zwyczajowo, ale zawsze wymagające od nas wytrwałości i czujności. Wielkopostne ćwiczenia duchowe w: nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żalach, Mszy św., codziennej modlitwie, parafialnych rekolekcjach wielkopostnych – oj ile tego jest? Na ile Tobie i mnie będzie chciało się pójść i w nich uczestniczy, je przeżywać?

          Spowiedź wielkopostna, czy przedświąteczna – taka trudna, bo może po długim czasie, ale na pewno zbawienna, bo umacniająca i oczyszczająca z każdego grzechu, nawet tego powszedniego, oraz tego najbardziej wstydliwego. Przecież Boże Miłosierdzie nie zna granic, a On, Jezus Chrystus czeka na Ciebie i na mnie, bo dla nas i za nas podjął mękę, śmierć, by właśnie nas doprowadzić do zmartwychwstania.

          Możesz mówić ile w tym wszystkim jest cierpienia, wyrzeczenia, chłosty, łez i krzyża, ale to wszystko ma doprowadzić nie do śmierci, ale do życia, bo przecież jest radosny poranek Zmartwychwstania.

          Popiół, Twoje i moje serce, nasz grzech – „diament”, który należy oszlifować, ale ma to uczynić nie człowiek (Ty i ja według własnych pomysłów), ale Zbawiciel pełnią Miłości i Łaski.

          Pozwól, by Mistrz w tegorocznym czasie Wielkiego Postu, mógł szlifować Twoje serce…

          Zapraszam na Msze Święte w Środę Popielcową do kościoła w Pogorzelicach na godz. 16:00, a do kościoła parafialnego w Leśnicach na godz. 17:00.

          Zapraszam także na nabożeństwa pasyjne w tegorocznym Wielkim Poście:

– Drogę Krzyżową w każdy piątek do kościoła parafialnego w Leśnicach na godz. 17:00, a do kościoła filialnego w Pogorzelicach w każdą środę o godz. 16:00.

– Gorzkie Żale śpiewamy w niedziele o godz. 8:30 w Leśnicach, a o godz. 10:00 w Pogorzelicach.

– Rekolekcje Wielkopostne, które rozpoczniemy w II Niedzielę Wielkiego Postu – 05 marca i potrwają do środy – 08 marca.

          Czeka na Ciebie Jezus…

ks. Tadeusz Drobinski

proboszcz

Powiązane zdjęcia:

Możesz również polubić…

Pasek dostępności