Na świętego Marcina, gęsina…

Polskie powiedzenie mówi, że „Na świętego Marcina, najlepsza gęsina, patrz na piersi, patrz na kości, jaka zima nam zagości”.

Z gęsiną na św. Marcina wiąże się pewna historia. Papież wybrał duchownego Marcina na następcę zmarłego biskupa miasta Tours. Zakonnik nie chciał przyjąć tego urzędu, dlatego przed jego wysłannikami schował się w gęsiarni. Na widok duchownego ptaki przestraszyły się i zaczęły głośno gęgać. Hałas zwrócił uwagę posłańców na budynek, więc gęsi “ujawniły” jego kryjówkę.

Serdecznie zapraszamy dnia 11 listopada 2023r. po Mszy św. o godz. 10:30 wszystkich do świetlicy wiejskiej w Pogorzelicach na degustację przepysznej gęsiny oraz rogalików św. Marcina.

Tadeusz Drobinski

proboszcz

Fundacja Lokalna

Sołectwo Pogorzelice

Biblioteka Publiczna w Pogorzelicach

Powiązane zdjęcia:

Możesz również polubić…

Pasek dostępności