Beatyfikacja Pawła VI

19 października br. odbędzie się beatyfikacja sługi Bożego Pawła VI – papieża,  który wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęcał rodzinie. W tym dniu zakończą się obrady III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego rodzinie.

Paweł VI jest autorem 7 encyklik, 10 konstytucji apostolskich, 6 adhortacji, ok. 40 różnych listów, 11 listów apostolskich. Ogłosił 61 błogosławionych i 84 świętych i w 1970 przyznał – po raz pierwszy w dziejach – dwóm kobietom tytuły doktorów Kościoła (święte: Teresa z Avili i Katarzyna ze Sieny). Na sześciu konsystorzach mianował łącznie 143 kardynałów.

Zawsze pamiętał o Polsce. Gdy w 1966 r. trwały obchody milenijne, kilkakrotnie wyrażał chęć odwiedzin naszego kraju, choćby na jeden dzień, aby na Boże Narodzenie odprawić milenijną Mszę św. na Jasnej Górze. Ale ówczesne władze stanowczo się temu sprzeciwiły.

Proces beatyfikacyjny Pawła VI otworzył Jan Paweł II 11 maja 1993 r. W 2012 r. Benedykt XVI promulgował dekret o heroiczności cnót Pawła VI. Cztery dni po tym, jak komisja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud za jego wstawiennictwem, w maju 2014 r. papież Franciszek podpisał dekret o beatyfikacji i ogłosił, że odbędzie się ona 19 października w dniu zakończenia III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego rodzinie. Wspomnienie Pawła VI będzie obchodzone 29 maja, w rocznicę przyjęcia przez niego święceń prezbiteratu.

Powiązane zdjęcia:

Możesz również polubić…

Pasek dostępności