Jak świętować niedzielę, gdy nie mogę być na Mszy Św.?

Od początku Pan Jezus uczył, że dzień Pański został ustanowiony przez Boga, a jego celem jest chwała Boża i szczęście człowieka.

Na początku wakacji i fali urlopowej pojawiają się jednak pytania i problemy. Dlaczego mamy trudności ze świętowaniem niedzieli oraz świąt? Bardzo często przebywamy poza własną parafią w kraju lub odbywamy podróże zagraniczne. Nigdy jednak nie powinna opuszczać chrześcijan świadomość obowiązku święcenia niedzieli przez uczestnictwo we Mszy św. Jeśli ktoś dobrowolnie i bez ważnej przyczyny zaniedbuje ten obowiązek popełnia grzech ciężki (KKK 2181).

Oczywiście są sytuacje, kiedy zaistnieje całkowita niemożność uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii. Kościół rozumie te trudności i po macierzyńsku uczy, aby nie oddalać się duchem od Eucharystii jako źródła łask i świętowania dnia Pańskiego. Duszpasterze wprowadzają dogodny plan celebracji Mszy św., zwłaszcza Msze św. wieczorne; już w każdą sobotę wieczorem sprawowana jest liturgia niedzielna, aby umożliwić wiernym wypełnienie przykazania.

Ważna przyczyna powodująca niemożność udziału we Mszy św., a zwłaszcza choroba, niesprawność, kierują myśl ku wykorzystaniu dróg duchowych: komunia duchowa, czyli pragnienie przyjęcia Eucharystii połączone z lekturą czytań biblijnych i modlitw mszalnych danej niedzieli i święta. Ogromną pomocą jest w wielu krajach telewizja i radio, które dają możliwość zjednoczenia się z celebracją Mszy św. sprawowanej w miejscu świętym. Taki udział w transmitowanej Mszy św. nie stanowi wypełnienia obowiązku niedzielnego, ale uczestnik może duchowo przyjąć Komunię św. oraz doświadczyć radości dnia Pańskiego i dnia człowieka. Naszym zadaniem osobowym i wspólnotowym pozostaje pogłębienie wiedzy oraz duchowości niedzieli.

Pytajmy zatem samych siebie, czy nasza niedziela pulsuje bogactwem eucharystycznym i duchowym, czy ma styl paschalnego wyzwolenia i radości, czy jest dniem przyjacielskiej solidarności rodzinnej? Czy może jest zagrożona przez nudę, beznadziejność, zakupy i prace zniewalające? Papież z Polski Jan Paweł II uczył nas świętowania niedzieli jako wielkiej szkoły miłości, jako dnia solidarności z Chrystusem i z człowiekiem.

Za „PIELGRZYM” – PYTANIA DO PROBOSZCZA – ks. Jerzy Zięba