POLICJA PRZYPOMINA I APELUJE – UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW, KTÓRZY CHCĄ WYŁUDZIĆ OD NAS PIENIĄDZE

Z uwagi na pojawiające się na terenie powiatu lęborskiego próby oszustw metodą „na policjanta”, „na wnuczka” lub „na pracownika instytucji”, prosimy o zachowanie ostrożności. Gdy zadzwoni do nas osoba podająca się za funkcjonariusza Policji i będzie prosić o przekazanie pieniędzy z racji prowadzonej akcji czy tajnej operacji, bądź potrzeby natychmiastowego wsparcia finansowego krewnego, który brał udział w wypadku lub popadł w konflikt z prawem, zachowajmy ostrożność i nie dajmy się zwieść.

Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Policjanci NIGDY nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie tajnych akcjach. NIGDY też nie proszą o przelew czy wypłatę i przekazanie im pieniędzy.

W przypadku gdy nasz rozmówca przedstawia się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego, Komendy Głównej Policji, czy innej jednostki Policji, również spoza granic naszego kraju i pojawi się temat związany z przekazaniem pieniędzy albo danych dostępowych do konta bankowego, natychmiast należy powiadomić o tym policję, dzwoniąc pod numer 112. Czujność zachowajmy również wtedy, gdy zadzwoni do nas w sprawie przekazania pieniędzy ktoś podający się za członka rodziny. Dajmy sobie czas do namysłu. Rozłączmy połączenie i zadzwońmy pod znany nam numer osoby, za którą dzwoniący się podawał, żeby potwierdzić czy rzeczywiście to ta osoba i czy faktycznie potrzebuje pomocy finansowej.

UWAGA! Zanim wybierzemy numer alarmowy, upewnijmy się, że poprzednia rozmowa została rozłączona. Przekażmy dyżurującemu policjantowi informacje o swoich podejrzeniach. Nie poniesiemy żadnych konsekwencji nawet jeśli telefon od rzekomego „wnuczka” czy „policjanta” nie był próbą oszustwa. Znane są przypadki, kiedy osoby podejrzewając próbę oszustwa zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać oszustów i ich pomocników.

Zachowajmy również ostrożność w kontaktach z obcymi osobami, które pojawią się u naszych drzwi. Pamiętajmy, że wizyty np. przedstawicieli administracji najczęściej są zapowiadane na tablicy ogłoszeń, na wsiach mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bójmy się legitymować przychodzących do nas osób przed wpuszczeniem ich do domu. Nigdy, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy ich samych w pomieszczeniu, a tym bardziej nie powierzajmy im swoich pieniędzy.

Nie trzymajmy dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy książka, nie uchronią naszych pieniędzy przed złodziejem.

Powiązane zdjęcia:

Możesz również polubić…

Pasek dostępności