Wskazania Biskupa Pelplińskiego dotyczące kolędy

1. Czas pandemii wymaga, aby każdy z nas miał jak najbardziej ułatwiony dostęp do tak potrzebnych duchowo sakramentów i sakramentaliów oraz aby duszpasterze towarzyszyli wiernym w trudnej sytuacji swoją modlitwą i obecnością. Należy jednak zachować wszelkie wskazania służb sanitarnych, aby nie narażać na niebezpieczeństwo zdrowia i życia ludzkiego.

2. Dnia 10 grudnia 2020 r. Księża Biskupi przeprowadzili konsultacje z dekanalnymi ojcami duchownymi, którzy wyrazili stanowisko zarówno własne jak i kapłanów z dekanatów na temat formy kolędowania w styczniu 2021r. Wcześniej zasięgnięto również opinii wiernych świeckich.

3. Biorąc pod uwagę okoliczności wyrażone w pkt. 1 i 2, w diecezji pelplińskiej wizyta duszpasterska w przyszłym roku wyjątkowo będzie wyglądała w następujący sposób:

a. zaproszenie wiernych wyznaczonej części parafii (ulica, blok, wioska itp.) na wspólną Mszę Świętą w kościele oraz kolęda na zaproszenie parafian,

lub

b. odwiedzanie parafian według wyznaczonego planu, uwzględniając zakazy wynikające z choroby lub kwarantanny osób dotkniętych pandemią oraz szanując ewentualne obawy wiernych.

4. Decyzję odnośnie do sposobu kolędowania podejmuje proboszcz po konsultacji z wikariuszami (jeśli posługują w parafii) oraz Duszpasterską Radą Parafialną.

5. Msza Święta, o której w pkt. 3a, powinna być sprawowana w intencjach wiernych z danej części parafii, z krótką homilią oraz pobłogosławieniem wody święconej (np. zamkniętej w małych buteleczkach lub przyniesionej przez wiernych we własnych naczyniach), którą wierni będą mogli pokropić swoje domy i mieszkania, odmawiając okolicznościową modlitwę1). Po liturgii może mieć miejsce wspólne śpiewanie kolęd w kościele lub/i omówienie bieżących spraw parafialnych.

​6. Wizyta duszpasterska musi odbyć się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Parafian odwiedza sam duszpasterz bez towarzyszenia zwyczajowo innych osób, mając usta i nos zakryte maseczką, która również byłaby wskazana u przyjmujących kolędę.

+ Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

Pelplin, 11 grudnia 2020r.

1) Propozycja modlitwy w domu:

Módlmy się,

Błogosławiony jesteś, Wszechmogący Boże. Ty zechciałeś, aby Twój Syn Jezus Chrystus narodził się w Betlejem z Maryi Dziewicy i stał się Emmanuelem – Bogiem z nami. Dziękujemy Ci za Twoją obecność wśród nas w ubiegłym roku, zwłaszcza w chwilach trudnych.

Boże, nasz Ojcze, prosimy Cię nawiedź nasz dom i oddal od nas wszelkie wrogie zasadzki. Niech przebywają w nim Twoi święci aniołowie i strzegą w pokoju wszystkich tutaj mieszkających, a Twoje błogosławieństwo niech nam zawsze towarzyszy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Następnie można wspólnie odmówić np. Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec, Litanię do św. Józefa lub inną modlitwę.